نام زیرپورتال : خوزستان

1396/12/21 دوشنبه

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان در نشست بررسی راهکارهای مقابله با سوء استفاده از کارت های بازرگانی گفت:

اتفاقی که کام همه ما را تلخ می کند، سوء استفاده و فرار مالیاتی برخی از افراد است

بیست و پنجمین نشست شورای هماهنگی مدیران دستگاه های استانی تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی، با موضوع بررسی چالش ها و راه کارهای رفع امکان سوء استفاده افراد از کارت های بازرگانی، شنبه 12 اسفند در اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان، این نشست با حضور مدیران شورای هماهنگی دستگاه های تابعه و.زارت امور اقتصادی و دارایی در استان خوزستان و سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی اهواز و دستگاه امنیتی استان برگزار شد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان اظهار داشت: در ابتدای امسال، در نشست ستاد درآمد، موضوعی چالشی مطرح شد که همان بحث صدور کارت های بازرگانی بود؛ از این کارت ها افرادی سودجو در مبادلات تجاری سوء استفاده می کنند و قرار شد که موضوع با همکاری دستگاه امنیتی استان در نشست دیگری بررسی شود.

مسعود صدری با اشاره به روند صدور کارت های بازرگانی افزود: اتاق بازرگانی کارت صادر می کند، صنعت، معدن و تجارت این کارت ها را تایید می کند و اتفاقی که کام همه را تلخ می کند، سوء استفاده افرادی از این کارت ها و سپس فرار مالیاتی این افراد است که نقطه چالشی نشست امروز ما است.

صدری بیان کرد: اگر بحث درآمدهای دولت را کنار بگذاریم، بحث خروج درآمدی مطرح است که به عنوان عوارض باید وارد اقتصاد جامعه شود، ولی معلوم نیست کجا گردش پیدا می کند و از مجرایی ناشناخته خارج می شود.

وی با ارائه تعریفی از بازرگان گفت: بازرگان شخصی است که فعالیت ثابت اقتصادی دارد و شناخته شده است؛ اما در مقابل بازرگان، فردی با استفاده از خلاء قانون، شخصی را اجیر می کند و کارت بازرگانی برای آن شخص صادر می شود و سوء استفاده های ثانویه را انجام می دهد و این کار در بحث رقابت، به فعالان سالم بخش خصوصی ضرر وارد می کند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان تشریح کرد: در فرآیندی که بررسی کردیم، برای صدور مجوز کارت های بازرگانی، شرایطی مورد نیاز است؛ به این ترتیب که فرد برای دریافت کارت بازرگانی، حداقل باید دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشد؛ گواهی ماده 186 (ارائه گواهی عدم بدهی مالیاتی) داشته باشد و از یک گردش مالی مناسب برخوردار باشد.

وی افزود: وجود این شرایط به تنهایی ناقص است؛ زیرا زمانی که اداره مالیاتی می خواهد مالیات وصول کند، با یک شخص که در منطقه ای دورافتاده زندگی می کند و فقیر است، روبرو می شود و این نشان دهنده نقص کار است.

صدری گفت: برای صدور کارت بازرگانی، اگر همین ضوابط کمّی هم رعایت می شد، این همه حجم خطا و نقصان در کار وجود نداشت و اگر حداقل، برای صدور این کارت، گردش مالی اشخاص واقعاً ملاک قرار می گرفت، در عمل این همه خطا در کار به وجود نمی آمد.

نماینده وزیر امور اقتصادی و دارایی در استان بیان کرد: دقت لازم در زمان صدور کارت، بر اساس شرایط لازم به درستی صورت نمی گیرد و سازمان مسئول، در هنگام تأیید، توجه لازم به موضوع ندارد؛ زیرا حمل بر صحت فرآیند صدور کارت گذاشته می شود و همین روند اشتباه تا هنگام تشخیص و دریافت مالیات، ادامه پیدا می کند و در نتیجه با مشکل مواجه می شویم.

صدری خاطرنشان کرد: گرچه معتقدیم کارت بازرگانی ابزار مناسبی برای تشخیص مالیات نیست؛ اما چون ساختار و اطلاعات کافی نداریم، از همین کارت های بازرگانی به عنوان ابزاری برای تشخیص مالیات استفاده می کنیم؛ در حالی که این شیوه ما را به بیراهه می برد و اگر این کارت های بازرگانی نبود و مجوز تخلف وجود نداشت، خیلی کارهای اشتباه دیگر نیز اتفاق نمی افتاد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان با اشاره به میزان درآمدهای تعیین شده برای تجهیز منابع مالی دولت گفت: در بحث درآمدها، هرگاه سهم هر فعالیت اقتصادی را در نظر می گیریم، در نهایت می بینیم، جبران ضرر فرار مالیاتی بازرگانی که از مجوز کارت بازرگانی سوء استفاده می کند، متوجه آن بازرگانی می شود که در مجرای قانونی به فعالیت می پردازد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان تاکید کرد: با همکاری بخش خصوصی، اتاق بازرگانی و سازمان صنعت، معدن و تجارت به همفکری لازم برسیم و تمهیداتی اندیشیده شود تا از صدور مجوزهایی که برخی افراد از آنها سوء استفاده می کنند، جلوگیری شود.

همچنین، رئیس اتاق بازرگانی اهواز اظهار کرد: طی سه سال گذشته، آمار کارت های بازرگانی صادر شده توسط این اتاق، روند کاهشی داشته و از 1200 کارت به 640 کارت رسیده است.

شهلا عموری ادامه داد: در حالی که صدور کارت بازرگانی برای اتاق بازرگانی درآمدزا است، اما این روند کاهشی، نشان از دقت، توجه و سختگیری اتاق بازرگانی اهواز داشته است.

وی گفت: کارت های بازرگانی صادره از این اتاق منجر به تخلف نشده است. در این راستا، باید به این نکته اشاره کرد که به علت سختگیری های صورت گرفته (بازدید از دفتر تاجر در زمان تمدید کارت بازرگانی) شکایاتی از اتاق بازرگانی اهواز به اتاق بازرگانی ایران شده است.

عموری یادآور شد: طی دوره زمانی 20 الی 30 روزه، یک جلسه پایش کارت های بازرگانی در سازمان صنعت، معدن و تجارت صورت می گیرد.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این نشست بیان داشت: توجه و حساسیت این سازمان به مشکلات حوزه تأیید کارت بازرگانی، بسیار زیاد است و پیگیری های متعددی، به خصوص در جلسات پایش کارت های بازرگانی، صورت گرفته است و در این راستا نیازمند اصلاح قوانین و مقررات و شیوه های اجرایی آن هستیم.

   


 
امتیاز دهی
 
 

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد
^