نام زیرپورتال : خوزستان

1397/8/19 شنبه

نشست صمیمانه مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان با بانوان شاغل دستگاه

به مناسبت امر به معروف و نهی از منکر در ایام محرم و صفر، دوشنبه 14 آبان ماه، مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان نشست صمیمانه ای با بانوان شاغل در دستگاه برگزار نمود. . .

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان، مسعود صدری در این نشست بیان کرد: به دلیل اهمیت مضاعفی که به قشر بانوان داده می شود همواره جلسات اختصاصی با آنها برگزار و سعی می کنیم به آنها در به وجود آوردن محیطی سالم که بتوانند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند کمک کنیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان افزود: محور جلسه امر به معروف و نهی از منکر است و این فریضه ها دارای مصادیق فراوانی هستند که در این جلسه کوتاه قابل بازگو نیست اما چند نکته محوری در این رابطه با استناد از قرآن کریم بازگو می کنم.

نماینده وزیر تصریح کرد: در طول تاریخ هیچ گاه بشریت بدون دین نبوده و از هنگام به وجود آمدن آدم در تاریخ بشریت به واسطه فطرت، انسان همیشه دیندار و خداپرست بوده است، بنابراین تاریخ بشری در ادیان خلاصه می شود.

وی شرح داد: بحث فرهنگ بعد از تمدن در زیرمجموعه ادیان قرار می گیرد و فرهنگ به زیرفرهنگ و پراکندگی جغرافیایی و به اقوام منتهی می شود، اقوام نیز متاثر از شرایط زیستی و سرزمینی شبهات خاص خود و مختلف دارند. اما نکته ای که اساسی است نقش انسان ها در فرهنگ سازی است.

نماینده وزیر اظهار داشت: گفت: در فرهنگ آفرینی می بینیم وقتی یک پیامبر با وحی الهی فرهنگ سازی می کند و امتی تشکیل می دهد، پیروان او نیز در فرهنگ سازی و بسط شریعت نقش خود را ایفا می کنند.

در خصوص نقش زنان در تمدن و فرهنگ و نقش آفرینی به چهار نفر در برهه های مختلف در تاریخ ادیان اشاره می شود؛ آسیه زن فرعون، حضرت مریم، حضرت خدیجه و حضرت فاطمه (س). ضریب فرهنگ سازی این بانوان نسبت به انبیا و جامعه مردان اگر اهمیتش را نگاه کنیم بحث امر به معروف و نهی از منکر است.

وی با برشمردن نقش های همسری، خواهری، مادری و نقش آفرینی زنان در عرصه امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: در قرآن در توضیح داستان حضرت آسیه و مادر حضرت موسی سلام الله علیها یاد می شود که در محیط خود چگونه به فریضه امر به معروف و نهی از منکر در پذیرش حق و حمایت از حق عمل کردند.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان گفت: زنان در زمانی نقش آفرینی کردند که اگر نقش آنان نبود سرانجام رسالت پیامبران کامل نمی شد به عنوان مثال نبوت پیامبر(ص) از نظر کمی و کیفی متأثر از حمایت های حضرت خدیجه سلام الله جهت نشر دین مبین اسلام است و همچنین جمله کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود، نقش آفرینی حضرت در استواری دین اسلام را اشاره می کند.

صدری به پیروی از الگوهای قرآنی اشاره نمود وگفت: خداوند برای زنان، حضرت آسیه و حضرت مریم سلام الله علیها را الگوی مثبت و در مقابل ایشان زن حضرت نوح و زن حضرت لوط را دو الگوی منفی معرفی می نماید که نه تنها از همسر خود حمایت نکردند بلکه برعکس در مقابل انبیاء به دشمنی پرداختند؛ و این ها در بحث امر به معروف و نهی از منکر برای ما درس است که هر فرد با توجه به شخصیت مستقل خود جوابگوی تصمیمات خود در زندگی می تواند مثبت یا منفی تاثیرگذار باشد.

مسعود صدری اضافه کرد: از دیدگاه سازمانی نیز می توان به تناسب حال خود، شخصیت خود را تابعی از شخصیت های الهی قرار دهیم  و هر چه از دین به گوشمان می رسد به وسع خود عمل کنیم و دیگران را نیز به این مسیر دعوت نماییم.

در پایان بانوان شاغل در اداره کل به بحث و گفتگو و ارائه مسائل و مشکلات خود اشاره نمودند.


 
امتیاز دهی
 
 

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد
^