سه‌شنبه, 6 اسفند 1398
  • ساعت : ۱۴:۲۹:۵۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ 
  • کد خبر : ۱۸۶۷۶۲
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان:
فعالین اقتصادی از اسناد خزانه و اسناد تسویه جهت تهاتر بدهی ها و مطالبات خود از دولت استفاده كنند
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان در جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی 15 مهرماه عنوان کرد: فعالین اقتصادی از اسناد خزانه و اسناد تسویه جهت تهاتر بدهی های خود به دولت استفاده کنند...

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان؛ مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان ضمن تاکید به اعضای شورا جهت حضور فعال در جلسات و پیگیری مصوبات جلسه اظهار داشت: اولویت های اصلی وزارت متبوع اقتصاد هوشمند، اسناد خزانه و مولدسازی است.

محسن کاویانی یادآور شد: برای پیگیری مولدسازی در استان خوزستان کمیته ای تشکیل گردیده است که بتوانیم دارایی های دولت را از حالت راکد خارج و از بالقوه به بالفعل تبدیل کنیم و ملک را به نفع دستگاه مربوطه تغییر کاربری دهیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان در خصوص اسناد خزانه بیان داشت: با توجه به این که فعالین اقتصادی پولی ندارند به دستگاه مالیاتی پرداخت کنند، اداره مالیاتی می تواند فعالین اقتصادی که نمی توانند بدهی خود را بدهند از اسناد خزانه و سناد تسویه استفاده و تهاتر کنند.

مدیرکل امور مالیاتی خوزستان عنوان کرد: عمده ترین بحث ما در اداره مالیاتی تامین وصولی است؛ در سال گذشته با رشدی معادل 95.6 درصد توانستیم درآمدهای سهمیه ای استان را تحقق دهیم و در کل 20 درصد رشد درآمدهای استانی بوده است.

جهانشاه ارزانی بیرگانی افزود: برای تولید مالیات بایستی کالایی تولید شود یک ظرفیت مالیاتی در استان به وجود بیاید که عملاً در سال 1398 این اتفاق نیافتاد. با توجه به این که بر اساس شواهد اقتصادی و تئوریک در تهران این رقم را تخصیص دادند که متاسفانه تا این ماه استان ما در جدول رنکینگ درآمدهای مالیاتی در پایین ترین استان های کشور قرار دارد.

ارزانی بیرگانی افزود: با توجه به مشکل سیل در سال جاری و اثر آن در واحدهای تولیدی، کارخانجات، پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و کشت و صنعت ها؛ 14 الی 16 شرکت تولیدی صنعتی کشاورزی و... خسارت های زیادی را وارد شده است؛ درخواست های آنان در ستادهای تسهیل، اقتصاد مقاومتی گفتگوی دولت و بخش خصوصی و جلسات بحران شورای تامین بر آن شد که اقساط این شرکت ها طولانی و جرائم آنان بخشیده شود؛ که بخشی از منابع مالیاتی ما در این موارد هدر رفت.

مدیرکل امور مالیاتی خوزستان در ادامه اضافه کرد: 4 ماه قبل دولت امریکا صنعت فولاد را در کشور تحریم کرد؛ حدود 14 شرکت فولادی بزرگ در استان داریم که منابع مالیاتی برای ما حساب می شوند. با این حساب مالیات این شرکت ها نیز به صورت تقسیط و بخشودگی را شامل شد.

ارزانی بیرگانی افزود: در بخش منطقه آزاد اروند آبادان و خرمشهر تمامی درآمدها معاف از پرداخت مالیات هستند. همچنین 4 شرکت بزرگ نفتی داریم که تحت پوشش شرکت ملی نفت ایران فعالیت می کنند که منبع مالیاتی برای ما تلقی نمی شوند.

وی گفت: طبق این موارد و فرارهای مالیاتی که در استان شاهد آن بودیم؛ سهمیه ای که در سال جاری برای ما پیش بینی کردند مناسب استان خوزستان نیست.

ارزانی بیرگانی شرح داد: در سال گذشته دو بخشنامه از سازمان مالیاتی و دیوان عدالت صادر شد که مناطق آزاد و  مناطق ویژه عملاً از مالیات ارزش افزوده معاف شدند. طبیعتاً بایستی حداقل 30 الی 40 درصد درآمدهای محقق شده سال گذشته را تغییر می دادند که برای سال 1398 به رقم واقعی می رسیدیم ولی این رابطه برعکس برای سال جاری اضافه شد. تا کنون آن چه که توانستیم وصول کنیم تقریباً تحقق 72 درصدی بوده است و حدود 19 هزار میلیارد تومان معوقه وصول نشده داریم.

 

مدیرکل امور مالیاتی خوزستان در خصوص چالش های کارت های بازرگانی، آلایندگی، کاهش درآمدها در بخش عوارض و همچنین در خصوص مالیات قشر پزشکان مطالبی را عنوان کردند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0